sobota, 13 października 2012

Niekosmetycznie-książkowo, czyli lektura na weekend. "Bez mojej zgody" Jodi Picoult

Dziś chciałabym polecić Wam książkę, która bardzo zawładnęła moim sercem. Opowiada ona o rodzinie dotkniętej chorobą. Chorobą jednego z dzieci-białaczką. Brzmi to jak wyrok śmierci, z którym co dzień walczy pięcioosobowa rodzina. Wybory jakich muszą dokonywać każdego dnia są ciężkie, często na granicy szeroko pojętej moralności.

Zdjęcie na tle innych moich książek :)

Ale od początku. Pewnego dnia u dwuletniej Kate lekarze wykrywają ciężki rodzaj białaczki. Jednym wyjściem jest spłodzenie kolejnego dziecka, którego krew pępowinowa może uratować siostrze życie. Dziecko zostaje genetycznie "zaprogramowane", aby wszystkie jego komórki były identyczne jak u  Kate. I tak rodzi się Anna. Jak się później okazuje, z biegiem lat coraz częściej jest potrzebna siostrze. Jej krew, jej szpik i w końcu nerka są wręcz niezbędne. Ale młoda dziewczyna, która potrzebuje miłości i uwagi rodziców czuje się odrzucona aż w końcu się buntuje i odmawia przeszczepu nerki. Na dalszych stronach książki okazuje się, że nie wszystko jest takie na jakie wygląda.
Bez mojej zgody to także książka o rodzicach, którzy muszą dzielić swoją miłość między dwie siostry, które łączy ze sobą wszystko i brata, który coraz bardziej oddala się od rodziny. Pokazuje również codzienność chorej rodziny, jej zmagania z ciężkimi wyborami i świadomością nieuniknionej śmierci.

Autorka porusza bardzo ciężkie tematy moralności i jej granic, śmierci dziecka, choroby, z którą trzeba nauczyć się żyć, genetyki i ludzkiej zabawy w "Boga".

Tył książki:


Jednak książka nie kończy się tak jak wszyscy mogą przypuszczać. Ja byłam bardzo zdziwiona. Nie kończy się również tak jak film o tym samym tytule z Cameron Diaz w jednej z głównych ról.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się co mnie w tej książce urzekło oraz oczywiście jak się zakończyła, gorąco zachęcam Was do jej przeczytania. Na pewno nie będziecie żałowały :)

A może czytałyście już tą pozycje?

Pozdrawiam

2 komentarze:

  1. Jodi to jedna z moich ulubionych autorek :)) polecam inne jej propozycje!

    OdpowiedzUsuń

Please, make me smile and leave a comment :)